Electra Circular Power Cable Underground Distribution XLPE 1 Core 70mm 6.35/11kV Stranded Annealed Copper PVC Black
Electra Circular Power Cable Underground Distribution XLPE 1 Core 70mm 6.35/11kV Stranded Annealed Copper PVC Black
Circular XLPE Cable Underground Distribution, 70 mm, Compacted Stranded Annealed Copper, 6.35-11 kV, 1 Core, 9.7 mm Nominal Diameter, 27.7 mm Overall Diameter, Static 320 mm/480 mm During Installation Bend Radius, 3.4 mm Insulation Thickness, 1.8 mm Sheath Thickness, 4.9 kN Pulling Tension, DC: 0.268 Ohm/km Conductor Resistance, X-90 XLPE Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black Sheath, Copper Braid Screen, 90 deg C, AS/NZS 1429.1 AS/NZS 1125-Class 2 IEC 60288 AS/NZS 3808
| Brand | Electra |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 11KV1C70XLPE-BLK |
| Bend Radius | 480 mm During Installation/320 mm After Installation |
| Conductor Size | 70 mm |
| Conductor Resistance | DC: 0.268 Ohm/km |
| Conductor Type | Compacted Stranded Annealed Copper |
| Insulation Material | X-90 XLPE |
| Insulation Thickness | 3.4 mm |
| Nominal Diameter | 9.7 mm |
| Overall Diameter | 27.7 mm |
| Product Type | Circular XLPE Underground |
| Number of Cores | 1 Core |
| Pulling Tension | 4.9 kN |
| Screen Material | Copper Braid |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Sheath Thickness | 1.8 mm |
| Standards | AS/NZS 1429.1 AS/NZS 1125-Class 2 IEC 60288 AS/NZS 3808 |
| Temperature | 90 deg C |
| Voltage | 6.35-11 kV |
Description
Circular XLPE Cable Underground Distribution, 70 mm, Compacted Stranded Annealed Copper, 6.35-11 kV, 1 Core, 9.7 mm Nominal Diameter, 27.7 mm Overall Diameter, Static 320 mm/480 mm During Installation Bend Radius, 3.4 mm Insulation Thickness, 1.8 mm Sheath Thickness, 4.9 kN Pulling Tension, DC: 0.268 Ohm/km Conductor Resistance, X-90 XLPE Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black Sheath, Copper Braid Screen, 90 deg C, AS/NZS 1429.1 AS/NZS 1125-Class 2 IEC 60288 AS/NZS 3808
