Eglo Tourbillion Ceiling Sweep Fan 7 Blade 60in 5 Speed DC Motor Aluminum Matte Black Ceiling
Eglo Tourbillion Ceiling Sweep Fan 7 Blade 60in 5 Speed DC Motor Aluminum Matte Black Ceiling
Ceiling Sweep Fan, Fan Size: 1524mm, 220-240 Volt AC, Motor Wattage: 47 Watt, 50 Hz, Motor Speed: 63-143 rpm, Control Type: 5 Speed Remote Controller, Air Flow Rate: 10700 cu-m/hr, 18 deg Blade Pitch, Motor Type: DC, Number of Blades: 7, Ceiling Mounting, Steel Body, Aluminium Blade, Steel Canopy, Matte Black Body, Matte Black Blade, 413mm Height
| Brand | Eglo |
|---|---|
| Range Name | Tourbillion |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 202964 |
| Blade Colour | Black |
| Air Flow Rate | 10700 cu-m/hr |
| Blade Material | Aluminium |
| Blade Pitch | 18 deg |
| Body Colour | Black |
| Canopy Material | Steel |
| Body Material | Steel |
| Fan Size | 60 inch |
| Control Type | 5 Speed Remote |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 413 mm |
| Motor Wattage | 47 Watt |
| Motor Speed | 63-143 rpm |
| Motor Type | DC |
| Mounting Method | Ceiling |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Product Type | Ceiling Sweep Fans |
Description
Ceiling Sweep Fan, Fan Size: 1524mm, 220-240 Volt AC, Motor Wattage: 47 Watt, 50 Hz, Motor Speed: 63-143 rpm, Control Type: 5 Speed Remote Controller, Air Flow Rate: 10700 cu-m/hr, 18 deg Blade Pitch, Motor Type: DC, Number of Blades: 7, Ceiling Mounting, Steel Body, Aluminium Blade, Steel Canopy, Matte Black Body, Matte Black Blade, 413mm Height
