Edward Keller Rail Knife Disconnect Terminal Block Screwed 2 Wire 1 Level 4mm Grey Thermoplastic
Edward Keller Rail Knife Disconnect Terminal Block Screwed 2 Wire 1 Level 4mm Grey Thermoplastic
Rail Knife Disconnect Terminal Block, 800 Volt, Rated Surge Voltage: 6 kV, 20 Amp, 4mm Conductor, 2 Conductors, Wire Strip Length: 9 mm, Tightening Torque: 0.5 N/m, Wiring Format: 2 Conductor Through, 1 Level, Screw Terminal, DIN Rail Mount, TS 35, TS 32 Rail, Insulation Material: Thermoplastic, Grey, Flammability: V0, Height: 68.2 mm, 48 mm Width, 6 mm Depth
| Brand | Edward Keller |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 57.504.2055.0 |
| Current Rating | 20 Amp |
| Colour | Grey |
| Conductor Size | 4.0mm |
| Depth | 6 mm |
| Flammability | V0 |
| Height | 68.2 mm |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Conductors | 2 |
| Mounting Method | DIN Rail - TS 35 - TS 32 Rail |
| Number of Levels | 1 |
| Product Type | Rail Knife Terminal Blocks |
| Rated Surge Voltage | 6 kV |
| Tightening Torque | 0.5 Nm |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage Rating | 800 Volt |
| Width | 48 mm |
| Wiring Format | 2 Conductor Through |
| Wire Strip Length | 9 mm |
Description
Rail Knife Disconnect Terminal Block, 800 Volt, Rated Surge Voltage: 6 kV, 20 Amp, 4mm Conductor, 2 Conductors, Wire Strip Length: 9 mm, Tightening Torque: 0.5 N/m, Wiring Format: 2 Conductor Through, 1 Level, Screw Terminal, DIN Rail Mount, TS 35, TS 32 Rail, Insulation Material: Thermoplastic, Grey, Flammability: V0, Height: 68.2 mm, 48 mm Width, 6 mm Depth
