Eaton Earth Leakage Circuit Breaker 1Pole 20 Amp 240V 6 kA 1Module 25.4mm
Eaton Earth Leakage Circuit Breaker 1Pole 20 Amp 240V 6 kA 1Module 25.4mm
Earth Leakage Circuit Breaker, 240 Volt, 20 Amp, 6 kA Interrupt Capacity, 30 mA Trip Sensitivity, C Curve, 1 Pole, 1 Module 25.4 mm, 16 sq-mm Terminal, 113.1 mm Height, 25.4 mm Width, 81.4 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Eaton |
| Range Name | Quicklag |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ELQ120C3TD |
| Depth | 81.4 mm |
| Height | 113.1 mm |
| Interrupt Capacity | 6 kA |
| Modules | 1 Module 25.4 mm |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Product Type | Earth Leakage |
| Trip Characteristic | C Curve |
| Terminal Connection | 16 sq-mm |
| Trip Sensitivity | 30 mA |
| Width | 25.4 mm |
Description
Earth Leakage Circuit Breaker, 240 Volt, 20 Amp, 6 kA Interrupt Capacity, 30 mA Trip Sensitivity, C Curve, 1 Pole, 1 Module 25.4 mm, 16 sq-mm Terminal, 113.1 mm Height, 25.4 mm Width, 81.4 mm Depth
