Dyson Wash+Dry Hand Dryer 160-253 Volt AC 900 Watt 12 sec IP24 Polycarbonate Sprayed Nickel
Dyson Wash+Dry Hand Dryer 160-253 Volt AC 900 Watt 12 sec IP24 Polycarbonate Sprayed Nickel
Hand Dryer Wash+Dry, 160-253 VAC, 900 Watt, 50/60 Hz, 12 Seconds Drying Time, 624 km/hr, 388 m/hr Air Speed, HEPA Filter, Touch-Free Capacitive Sensor, IP24, Wall Mounting, Polycarbonate, Sprayed Nickel, Sprayed Nickel, 394 mm Height, 234 mm Width, 100 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Dyson |
| Range Name | Airblade |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 47131700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | HU02SN |
| Air Speed | 624 km/hr - 388 m/hr |
| Depth | 100 mm |
| Colour | Sprayed Nickel |
| Drying Time | 12 sec |
| Filter Type | HEPA |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Finish | Sprayed Nickel |
| Height | 394 mm |
| Material | Polycarbonate |
| IP Rating | IP24 |
| Mounting Method | Wall |
| Power Rating | 900 Watt |
| Product Type | simple |
| Width | 234 mm |
| Voltage | 160-253 VAC |
| Sensor Type | Touch-Free Capacitive |
Description
Hand Dryer Wash+Dry, 160-253 VAC, 900 Watt, 50/60 Hz, 12 Seconds Drying Time, 624 km/hr, 388 m/hr Air Speed, HEPA Filter, Touch-Free Capacitive Sensor, IP24, Wall Mounting, Polycarbonate, Sprayed Nickel, Sprayed Nickel, 394 mm Height, 234 mm Width, 100 mm Depth
