Domus Downlight Round Recessed Gimble 41.5mmx95mm Cutout SMD LED 1x13W 3/4/5.7K White
Domus Downlight Round Recessed Gimble 41.5mmx95mm Cutout SMD LED 1x13W 3/4/5.7K White
The DECO-13 round tilt white downlight is a 13 Watt LED Tricolour recessed downlight with an anti-glare deep set frame, opal diffuser, complete with dimmable LED driver with flex and plug. The DECO-13 round tilt white downlight is a 13 Watt LED Tricolour recessed downlight with an anti-glare deep set frame, opal diffuser, complete with dimmable LED driver with flex and plug. The DECO-13 series has been introduced as a cost effective solution to energy efficient downlights and offers the customer a range of features not offered by others with similar products. Fully dimmable with leading, trailing and universal LED dimmers, also available as Dali dimmable. Dimming results may vary.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Domus |
| Range Name | Deco |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 20430 |
| Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Beam Angle | 90 deg |
| Colour | White |
| Colour Designation | Warm White/Neutral White/White |
| Colour Temperature | 3000/4000/5700K |
| Cut-Out Diameter | 41.5 mm x 95 mm |
| CRI | >=80 |
| Dimmable | Dimmable |
| Input Voltage | 240 Volt |
| IP Rating | IP44 |
| Lamp Shape | Round |
| Lumens | 800/850/900 lm |
| Light Source | SMD LED Chip |
| Material | Aluminium |
| Mounting Method | Recessed |
| Product Type | Downlights Round |
| Temperature | -10 to 45 deg C |
| Width | 110 mm |
| Wattage | 1 x 13 Watt |
Description
The DECO-13 round tilt white downlight is a 13 Watt LED Tricolour recessed downlight with an anti-glare deep set frame, opal diffuser, complete with dimmable LED driver with flex and plug. The DECO-13 round tilt white downlight is a 13 Watt LED Tricolour recessed downlight with an anti-glare deep set frame, opal diffuser, complete with dimmable LED driver with flex and plug. The DECO-13 series has been introduced as a cost effective solution to energy efficient downlights and offers the customer a range of features not offered by others with similar products. Fully dimmable with leading, trailing and universal LED dimmers, also available as Dali dimmable. Dimming results may vary.
