DKSH 1.5mm 4 Pair Instrumentation Cable Unarmoured High Temperature Individual & Overall Screened
DKSH 1.5mm 4 Pair Instrumentation Cable Unarmoured High Temperature Individual & Overall Screened
Instrumentation Cable, Unarmoured, High Temperature, 1.5 mm, Class 2 Annealed Copper, 110 Volt AC/150 Volt DC, 4 Pair, 7/0.5 mm Strands, Individual & Overall Screened Screen, 12.7 mm Overall Diameter, 63.5 mm Bend Radius, 0.4 mm Insulation Thickness, 1.1 mm Sheath Thickness, Aluminium/Polyester Tape Screen, Black/White Numerals Core, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black Sheath, -20 to 90 deg C, AS/NZS 3808
| Brand | DKSH |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | INS4P1.5ESCSBK |
| Bend Radius | 63.5 mm |
| Core Colours | Black/White Numerals |
| Conductor Type | Class 2 Annealed Copper |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Number of Pairs | 4 Pair |
| Insulation Thickness | 0.4 mm |
| Overall Diameter | 12.7 mm |
| Product Type | Instrument Cable Unarmoured High Temperature |
| Screen Format | Individual & Overall Screened |
| Screen Material | Aluminium/Polyester Tape |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Sheath Thickness | 1.1 mm |
| Standards | AS/NZS 3808 |
| Temperature | -20 to 90 deg C |
| Stranding | 7/0.5 mm |
| Voltage | 110 Volt AC/150 Volt DC |
Description
Instrumentation Cable, Unarmoured, High Temperature, 1.5 mm, Class 2 Annealed Copper, 110 Volt AC/150 Volt DC, 4 Pair, 7/0.5 mm Strands, Individual & Overall Screened Screen, 12.7 mm Overall Diameter, 63.5 mm Bend Radius, 0.4 mm Insulation Thickness, 1.1 mm Sheath Thickness, Aluminium/Polyester Tape Screen, Black/White Numerals Core, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, Black Sheath, -20 to 90 deg C, AS/NZS 3808
