Tele Fonika Flexible Wire Single Insulated 1 Core 4mm 0.6/1kV Tinned Copper X-HF-110 PVC Red
Tele Fonika Flexible Wire Single Insulated 1 Core 4mm 0.6/1kV Tinned Copper X-HF-110 PVC Red
Flexible Cable, 4 mm, Class 5 Tinned Copper, 0.6-1 kV, 57 Amp, 1 Core, 0.31 mm Strands, 3.9 mm Overall Diameter, 15.6 mm Bend Radius, 0.7 mm Insulation Thickness, 4.95 Ohm/km Conductor Resistance, X-HF-110 PVC Insulation, Red Insulation, Unsheathed Sheath, Flexible -40 to 110 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Lapp Kabel |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121500 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | HF1X4RD |
| Conductor Resistance | 4.95 Ohm/km |
| Conductor Type | Class 5 Tinned Copper |
| Bend Radius | 15.6 mm |
| Conductor Size | 4 mm |
| Current | 57 Amp |
| Insulation Material | X-HF-110 PVC |
| Insulation Thickness | 0.7 mm |
| Insulation Colour | Red |
| Number of Cores | 1 Core |
| Overall Diameter | 3.9 mm |
| Product Type | Flexible Cable |
| Temperature | Flexible -40 to 110 deg C |
| Sheath Material | Unsheathed |
| Stranding | 0.31 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Cable, 4 mm, Class 5 Tinned Copper, 0.6-1 kV, 57 Amp, 1 Core, 0.31 mm Strands, 3.9 mm Overall Diameter, 15.6 mm Bend Radius, 0.7 mm Insulation Thickness, 4.95 Ohm/km Conductor Resistance, X-HF-110 PVC Insulation, Red Insulation, Unsheathed Sheath, Flexible -40 to 110 deg C
