Tele Fonika Flexible Wire Single Insulated 1 Core 0.75mm 0.6/1kV Tinned Copper X-HF-110 PVC Pink
Tele Fonika Flexible Wire Single Insulated 1 Core 0.75mm 0.6/1kV Tinned Copper X-HF-110 PVC Pink
Flexible Cable, 0.75 mm, Class 5 Tinned Copper, 0.6-1 kV, 16 Amp, 1 Core, 0.21 mm Strands, 2.5 mm Overall Diameter, 10 mm Bend Radius, 0.7 mm Insulation Thickness, 26.7 Ohm/km Conductor Resistance, X-HF-110 PVC Insulation, Pink Insulation, Unsheathed Sheath, Flexible -40 to 110 deg C, AS/NZS 3808 AS/NZS 1660.5.1 IEC 60332-3-22 IEC 60332-1
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Lapp Kabel |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121500 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | HF1X0.75PK |
| Conductor Resistance | 26.7 Ohm/km |
| Conductor Type | Class 5 Tinned Copper |
| Bend Radius | 10 mm |
| Conductor Size | 0.75 mm |
| Current | 16 Amp |
| Insulation Material | X-HF-110 PVC |
| Insulation Thickness | 0.7 mm |
| Insulation Colour | Pink |
| Number of Cores | 1 Core |
| Overall Diameter | 2.5 mm |
| Product Type | Flexible Cable |
| Standards | AS/NZS 3808 AS/NZS 1660.5.1 IEC 60332-3-22 IEC 60332-1 |
| Temperature | Flexible -40 to 110 deg C |
| Sheath Material | Unsheathed |
| Stranding | 0.21 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Cable, 0.75 mm, Class 5 Tinned Copper, 0.6-1 kV, 16 Amp, 1 Core, 0.21 mm Strands, 2.5 mm Overall Diameter, 10 mm Bend Radius, 0.7 mm Insulation Thickness, 26.7 Ohm/km Conductor Resistance, X-HF-110 PVC Insulation, Pink Insulation, Unsheathed Sheath, Flexible -40 to 110 deg C, AS/NZS 3808 AS/NZS 1660.5.1 IEC 60332-3-22 IEC 60332-1
