Helukabel JZ-500 Flexible Control Cable Unscreened 7 Core 1.5mm 0.3/0.5kV Copper PVC/PVC Grey
Helukabel JZ-500 Flexible Control Cable Unscreened 7 Core 1.5mm 0.3/0.5kV Copper PVC/PVC Grey
Flexible Control Cable, Unscreened, 7 Core, 1.5 mm, BaredegCopper, 0.3/0.5 kV, 9.2 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static - 36.8 mm Flexible - 69 mm, Insulation Resistance: 20 Mohm/km, PVC Insulation, PVC Sheath, Black with White Numbered Cores, Grey RAL 7001 Sheath, Static - -40 to 80 deg C Flexible - -15 to 80 deg C, DIN VDE 0285-525-2-51, DIN EN 50525-2-51
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Helukabel |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | CC7X1.5 |
| Bend Radius | Static: 36.8 mm - Flexible: 69 mm |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Conductor Type | Bare Copper |
| Core Colours | Black/White Numerals |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Resistance | 20 Mohm/km |
| Overall Diameter | 9.2 mm |
| Number of Cores | 7 Core |
| Product Type | Flexible Control Cable |
| Sheath Colour | Grey |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | DIN VDE 0285-525-2-51 DIN EN 50525-2-51 |
| Temperature | Static: -40 to 80 deg C Flexible: -15 to 80 deg C |
| Voltage | 0.3-0.5 kV |
Description
Flexible Control Cable, Unscreened, 7 Core, 1.5 mm, BaredegCopper, 0.3/0.5 kV, 9.2 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static - 36.8 mm Flexible - 69 mm, Insulation Resistance: 20 Mohm/km, PVC Insulation, PVC Sheath, Black with White Numbered Cores, Grey RAL 7001 Sheath, Static - -40 to 80 deg C Flexible - -15 to 80 deg C, DIN VDE 0285-525-2-51, DIN EN 50525-2-51
