Helukabel JZ-500 Flexible Control Cable Unscreened 24 Core & Earth 1mm 0.3/0.5kV Copper PVC/PVC Grey
Helukabel JZ-500 Flexible Control Cable Unscreened 24 Core & Earth 1mm 0.3/0.5kV Copper PVC/PVC Grey
Flexible Control Cable, 1 mm, Bare Copper, 0.3-0.5 kV, 24 Core + Earth, 15.4 mm Overall Diameter, Static 61.6 mm Flexible 115.5 mm Bend Radius, 20 MOhm/km Insulation Resistance, Black/Green/Yellow/White Numerals Core, PVC Insulation, PVC Sheath, Grey Sheath, Static -40 to 80 deg C Flexible -15 to 80 deg C, DIN VDE 0285-525-2-51 DIN EN 50525-2-51
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Helukabel |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | CC25G1 |
| Bend Radius | Static 61.6 mm - Flexible 115.5 mm |
| Conductor Size | 1 mm |
| Conductor Type | Bare Copper |
| Core Colours | Black/Green/Yellow/White Numerals |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Resistance | 20 Mohm/km |
| Overall Diameter | 15.4 mm |
| Number of Cores | 24 Core + Earth |
| Product Type | Flexible Control Cable |
| Sheath Colour | Grey |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | DIN VDE 0285-525-2-51 DIN EN 50525-2-51 |
| Temperature | Static -40 to 80 deg C Flexible -15 to 80 deg C |
| Voltage | 0.3-0.5 kV |
Description
Flexible Control Cable, 1 mm, Bare Copper, 0.3-0.5 kV, 24 Core + Earth, 15.4 mm Overall Diameter, Static 61.6 mm Flexible 115.5 mm Bend Radius, 20 MOhm/km Insulation Resistance, Black/Green/Yellow/White Numerals Core, PVC Insulation, PVC Sheath, Grey Sheath, Static -40 to 80 deg C Flexible -15 to 80 deg C, DIN VDE 0285-525-2-51 DIN EN 50525-2-51
