Helukabel Y-CY-JZ Flexible Control Cable VSD EMC Screened 11 Core & Earth 2.5mm 300/500V Copper PVC/TCBS/PVC Clear
Helukabel Y-CY-JZ Flexible Control Cable VSD EMC Screened 11 Core & Earth 2.5mm 300/500V Copper PVC/TCBS/PVC Clear
Flexible Control Cable, VSD EMC Screened, 11 Core & Earth, 2.5 mm, Stranded Bare Copper, 300/500 Volt, 17.9 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static - 89.5 mm Flexible - 179 mm, Conductor Resistance: 250 Ohm/km, Insulation Resistance: 20 Mohm/km, 85% Screen Coverage, Tinned Copper Braid Screen, PVC Insulation, PVC Sheath, Black with White Numbered Cores, Clear Sheath, Static - -40 to 80 deg C Flexible - -15 to 80 deg C, VDE 0285-525-2-51, EN 50525-2-51
| Brand | Helukabel |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | CC12G2.5CY |
| Conductor Resistance | 250 Ohm/km |
| Bend Radius | Static: 89.5 mm - Flexible: 179 mm |
| Conductor Size | 2.5 mm |
| Conductor Type | Bare Copper |
| Core Colours | Black/White Numerals |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Resistance | 20 Mohm/km |
| Overall Diameter | 17.9 mm |
| Number of Cores | 11 Core + Earth |
| Product Type | Flexible Control Cable VSD EMC |
| Screen Coverage | 85% |
| Sheath Colour | Clear |
| Screen Material | Tinned Copper Braid |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | VDE 0285-525-2-51 EN 50525-2-51 |
| Temperature | Static: -40 to 80 deg C Flexible: -15 to 80 deg C |
| Voltage | 300-500 Volt |
Description
Flexible Control Cable, VSD EMC Screened, 11 Core & Earth, 2.5 mm, Stranded Bare Copper, 300/500 Volt, 17.9 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static - 89.5 mm Flexible - 179 mm, Conductor Resistance: 250 Ohm/km, Insulation Resistance: 20 Mohm/km, 85% Screen Coverage, Tinned Copper Braid Screen, PVC Insulation, PVC Sheath, Black with White Numbered Cores, Clear Sheath, Static - -40 to 80 deg C Flexible - -15 to 80 deg C, VDE 0285-525-2-51, EN 50525-2-51
