Helukabel Flexible Flat Control Cable 11 Core & Earth 2.5 mm 450/750V Stranded Bare Copper PVC/PVC Black
Helukabel Flexible Flat Control Cable 11 Core & Earth 2.5 mm 450/750V Stranded Bare Copper PVC/PVC Black
Flat Control Cable, Flexible, 11 Core & Earth, 2.5 mm, Stranded Bare Copper, 450/750 Volt, 2.5 mm Earth Conductor, 5.8 mm x 47.1 mm Overall Diameter, 471 mm Bend Radius, PVC Insulation, PVC Sheath, Black with White Numbered Cores, Black RAL 9005 Sheath, -5 to 70 deg C, EN 50214/DIN VDE 0283-2
| Brand | Helukabel |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 27011 |
| Bend Radius | 471 mm |
| Conductor Size | 2.5 mm |
| Conductor Type | Bare Copper |
| Earth Conductor Size | 2.5 mm |
| Core Colours | Black/White Numerals |
| Insulation Material | PVC |
| Number of Cores | 11 Core + Earth |
| Overall Diameter | 5.8 mm x 47.1 mm |
| Product Type | Flat Flexible Control Cable |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | EN 50214/DIN VDE 0283-2 |
| Temperature | -5 to 70 deg C |
| Voltage | 450-750 Volt |
Description
Flat Control Cable, Flexible, 11 Core & Earth, 2.5 mm, Stranded Bare Copper, 450/750 Volt, 2.5 mm Earth Conductor, 5.8 mm x 47.1 mm Overall Diameter, 471 mm Bend Radius, PVC Insulation, PVC Sheath, Black with White Numbered Cores, Black RAL 9005 Sheath, -5 to 70 deg C, EN 50214/DIN VDE 0283-2
