Decrolux Luminaire Inground Uplight LED 5W 20-24V Round 3K 250lm Tempered Safety Glass Aluminum 90mm IP68
Decrolux Luminaire Inground Uplight LED 5W 20-24V Round 3K 250lm Tempered Safety Glass Aluminum 90mm IP68
Inground Uplight, LED, 5 Watt, 20-24 Volt, LED, Round, 3000K, 250 Lumens, 50000 hr Average Lamp Life, 60 deg Beam Angle, CRI: 83, Diffuser Type: Tempered Safety Glass, Recessed/Inground Mounting, IP68, Die-Cast Aluminium, Cut-Out Diameter: 68 mm, 90 mm Diameter, 71 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Decrolux |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LC5090 |
| Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Beam Angle | 60 deg |
| Colour Temperature | 3000K |
| CRI | 83 |
| Cut-Out Diameter | 68 mm |
| Diameter | 90 mm |
| Diffuser Type | Tempered Safety Glass |
| Height | 71 mm |
| Input Voltage | 20-24 Volt |
| IP Rating | IP68 |
| Lamp Shape | Round |
| Light Source | LED |
| Lumens | 250 lm |
| Material | Die-Cast Aluminium |
| Mounting Type | Recessed/Inground |
| Product Type | Luminaires Inground |
| Wattage | 5 Watt |
Description
Inground Uplight, LED, 5 Watt, 20-24 Volt, LED, Round, 3000K, 250 Lumens, 50000 hr Average Lamp Life, 60 deg Beam Angle, CRI: 83, Diffuser Type: Tempered Safety Glass, Recessed/Inground Mounting, IP68, Die-Cast Aluminium, Cut-Out Diameter: 68 mm, 90 mm Diameter, 71 mm Height
