Davis Lighting Fluorescent Batten Weatherproof Vandal Resistant 1x18W T8 4K Electronic Polycarbonate Opal IP54 Grey
Davis Lighting Fluorescent Batten Weatherproof Vandal Resistant 1x18W T8 4K Electronic Polycarbonate Opal IP54 Grey
The Tufflite is a vandal and weather resistant IP65 fluorescent light ideal for just about any outdoor application where accidental or deliberate damage may occur. It is equally suited to internal environments such as carparks, exits and subways. This unit is moisture, dust and insect resistant, providing years of trouble free service.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Davis Lighting |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | TLO118EL |
| Base Type | 2G11 |
| Colour Temperature | 4000K |
| Control Gear | Electronic |
| Diffuser Type | Polycarbonate Opal |
| Height | 95 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Length | 675 mm |
| Lamp Shape | T8 |
| Light Source | Fluorescent |
| Material | Polycarbonate |
| Wattage | 1 x 18 Watt |
| Width | 125 mm |
Description
The Tufflite is a vandal and weather resistant IP65 fluorescent light ideal for just about any outdoor application where accidental or deliberate damage may occur. It is equally suited to internal environments such as carparks, exits and subways. This unit is moisture, dust and insect resistant, providing years of trouble free service.
