Davis Lighting LED Downlight 90mm Cutout LED 9W Ceiling 3/4/5K White
Davis Lighting LED Downlight 90mm Cutout LED 9W Ceiling 3/4/5K White
LED Downlight 90 mm Cutout, LED, 9 Watt, 200-240 Volt AC, 50/60 Hz, Ceiling Mounting, 3000/4000/5000K, 575/650/615 Lumens, 40000 hr Average Lamp Life, 90 deg Beam Angle, CRI: >80, Dimmable, Cut-Out Diameter: 90 mm, White, IP20/IP40, 110 mm Width, 41 mm Height, -10 to 35 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Davis Lighting |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | DLC409WCTD01 |
| Average Lamp Life | 40000 hrs |
| Beam Angle | 90 deg |
| Colour | White |
| Colour Temperature | 3000/4000/5000K |
| CRI | >80 |
| Cut-Out Diameter | 90 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| Input Voltage | 200-240 Volt |
| Height | 41 mm |
| IP Rating | IP20/40 |
| Lumens | 575/650/615 lm |
| Light Source | LED |
| Mounting Method | Ceiling |
| Product Type | LED Downlights |
| Temperature | -10 to 35 deg C |
| Wattage | 9 Watt |
| Width | 110 mm |
Description
LED Downlight 90 mm Cutout, LED, 9 Watt, 200-240 Volt AC, 50/60 Hz, Ceiling Mounting, 3000/4000/5000K, 575/650/615 Lumens, 40000 hr Average Lamp Life, 90 deg Beam Angle, CRI: >80, Dimmable, Cut-Out Diameter: 90 mm, White, IP20/IP40, 110 mm Width, 41 mm Height, -10 to 35 deg C
