Panduit Pan-Plug Modular Plug RJ45 8P8C CAT5e UTP Flat Stranded Core Clear 50 Pack
Panduit Pan-Plug Modular Plug RJ45 8P8C CAT5e UTP Flat Stranded Core Clear 50 Pack
Modular Plug RJ45 8P8C Flat Stranded Core, Flat Stranded, 24 AWG, RJ45 Connector, 8 Positions, 8 Contacts, CAT5e UTP Cable, Wiring Scheme: T568A/T568B, Flammability: UL94V-0, Phosphor Bronze Contact, Plastic with Stamped Metal Shield Housing, Clear,-10 to 60 deg C, 8.1mm Height, 11.7mm Width, 22.4mm Depth, 50 Pack
| Brand | Panduit |
|---|---|
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MP588-L |
| Cable Type | CAT5e UTP |
| Conductor Type | Flat Stranded |
| Conductor Size | 24 AWG |
| Colour | Clear |
| Connector Type | RJ45 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Depth | 22.4mm |
| Height | 8.1mm |
| Housing Material | Plastic with Stamped Metal Shield |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Contacts | 8 |
| Please Note | 50 Pack |
| Width | 11.7mm |
Description
Modular Plug RJ45 8P8C Flat Stranded Core, Flat Stranded, 24 AWG, RJ45 Connector, 8 Positions, 8 Contacts, CAT5e UTP Cable, Wiring Scheme: T568A/T568B, Flammability: UL94V-0, Phosphor Bronze Contact, Plastic with Stamped Metal Shield Housing, Clear,-10 to 60 deg C, 8.1mm Height, 11.7mm Width, 22.4mm Depth, 50 Pack
