AMP Netconnect SL-Series Outlet Mechanism Modular Jack CAT6 Shielded 4 Pair For F/UTP Cables Side Exit No Dust Cover
AMP Netconnect SL-Series Outlet Mechanism Modular Jack CAT6 Shielded 4 Pair For F/UTP Cables Side Exit No Dust Cover
Outlet Mechanism CAT6 STP, Solid, Stranded, Solid: 24-22 AWG, Stranded: 26-24 AWG, IDC Termination, Standard Outlet, CAT6A Shielded Cable, Wiring Scheme: T568A, T568B, Flammability: UL 94 V-0, 1.6mm Panel Thickness, 1.27 um Contact Plating Thickness, Beryllium Copper Contact, Zinc Alloy Housing, Silver, 20.5mm Height, 21.5mm Width, 36.7mm Depth
| Brand | AMP Netconnect |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 1711343-2 |
| Cable Type | CAT6A Shielded |
| Colour | Silver |
| Conductor Size | Solid: 24-22 AWG/Stranded: 26-24 AWG |
| Conductor Type | Solid/Stranded |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Depth | 36.7mm |
| Height | 20.5mm |
| Housing Material | Zinc Alloy |
| Width | 21.5mm |
Description
Outlet Mechanism CAT6 STP, Solid, Stranded, Solid: 24-22 AWG, Stranded: 26-24 AWG, IDC Termination, Standard Outlet, CAT6A Shielded Cable, Wiring Scheme: T568A, T568B, Flammability: UL 94 V-0, 1.6mm Panel Thickness, 1.27 um Contact Plating Thickness, Beryllium Copper Contact, Zinc Alloy Housing, Silver, 20.5mm Height, 21.5mm Width, 36.7mm Depth
