Eaton Cutler Hammer Pushbutton Actuator Only 45mm Mushroom Head Metal Body Non Illuminated Padlockable Maintained 30.5mm
Eaton Cutler Hammer Pushbutton Actuator Only 45mm Mushroom Head Metal Body Non Illuminated Padlockable Maintained 30.5mm
Pushbutton Actuator Mushroom Head, Non-Illuminated Maintained Action Padlockable Operator Action, Mushroom Head, Push-Pull Reset Type, Panel Mounting, 30.5 mm Mounting Diameter, IP66, Zinc Bezel, Red, 30.5 mm, 45 mm Diameter
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Eaton Cutler Hammer |
| Range Name | T Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | T129P |
| Bezel Material | Zinc |
| Colour | Red |
| Diameter | 45 mm |
| Head Type | Mushroom |
| IP Rating | IP66 |
| Mounting Diameter | 30.5 mm |
| Mounting Method | Panel |
| Operator Action | Non-Illuminated Maintained Action Padlockable |
| Reset Type | Push-Pull |
| Product Type | P/B Actuators Mushroom |
| Size | 30.5 mm |
Description
Pushbutton Actuator Mushroom Head, Non-Illuminated Maintained Action Padlockable Operator Action, Mushroom Head, Push-Pull Reset Type, Panel Mounting, 30.5 mm Mounting Diameter, IP66, Zinc Bezel, Red, 30.5 mm, 45 mm Diameter
