Eaton Cutler Hammer Pushbutton Actuator Only 30mm Mushroom Head Metal Body k Non Illuminated Latching 22.5mm Panel
Eaton Cutler Hammer Pushbutton Actuator Only 30mm Mushroom Head Metal Body k Non Illuminated Latching 22.5mm Panel
Pushbutton Actuator Only 30mm Mushroom Head Metal Body, Size: 22.5 mm, Non-Illuminated, Latching, Mushroom Head, Push to Latch, Twist to Release, Mounting Diameter: 22.5 mm, Panel Mount, Plastic Housing, Red, 28 mm Diameter, 22 mm Depth
| Brand | Eaton Cutler Hammer |
|---|---|
| Range Name | E22 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | E22ML2 |
| Colour | Red |
| Depth | 22 mm |
| Diameter | 28 mm |
| Head Type | Mushroom |
| Mounting Diameter | 22.5 mm |
| Mounting Method | Panel |
| Operator Action | Non-Illuminated Latching Action |
| Product Type | P/B Actuators Mushroom |
| Reset Type | Push to Latch/Twist to Release |
| Size | 22.5 mm |
Description
Pushbutton Actuator Only 30mm Mushroom Head Metal Body, Size: 22.5 mm, Non-Illuminated, Latching, Mushroom Head, Push to Latch, Twist to Release, Mounting Diameter: 22.5 mm, Panel Mount, Plastic Housing, Red, 28 mm Diameter, 22 mm Depth
