Crouse Hinds Hazardous Area Cable Gland Armoured Barrier 43-52.6mm M50 IP66/67
Crouse Hinds Hazardous Area Cable Gland Armoured Barrier 43-52.6mm M50 IP66/67
Hazardous Area Cable Gland , Armoured, Barrier, M50, 20 mm Thread Length, 43 mm Min. Sheath OD, 52.6 mm Max. Sheath OD, 41 mm Max. Bedding OD, 2 mm Min. Armour Wire, 2.5 mm Max. Armour Wire, Exd, Exe, Ex tD, 70 mm Width Across Flats, 80.8 mm Width Across Corners, IP66/67, Brass Body, Nickel Plated Finish, 52.6 mm Overall Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Crouse Hinds |
| Range Name | Terminator TWAB |
| Standard Pack Size | 5 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | TWAB5M53 |
| Finish | Nickel Plated |
| Body Material | Brass |
| Hazardous Area Rating | Exd Exe Ex tD |
| IP Rating | IP66/67 |
| Max. Bedding OD | 41 mm |
| Max. Armour Wire | 2.5 mm |
| Max. Sheath OD | 52.6 mm |
| Min. Armour Wire | 2 mm |
| Overall Length | 52.6 mm |
| Min. Sheath OD | 43 mm |
| Product Type | Cable Glands Hazardous Area |
| Thread Length | 20 mm |
| Thread Size | M50 |
| Width Across Corners | 80.8 mm |
| Width Across Flats | 70 mm |
Description
Hazardous Area Cable Gland , Armoured, Barrier, M50, 20 mm Thread Length, 43 mm Min. Sheath OD, 52.6 mm Max. Sheath OD, 41 mm Max. Bedding OD, 2 mm Min. Armour Wire, 2.5 mm Max. Armour Wire, Exd, Exe, Ex tD, 70 mm Width Across Flats, 80.8 mm Width Across Corners, IP66/67, Brass Body, Nickel Plated Finish, 52.6 mm Overall Length
