Colonial LED Area Light 80W 100-277V 4K 8800lm Polycarbonate Die-Cast Aluminum Matt Black IP65
Colonial LED Area Light 80W 100-277V 4K 8800lm Polycarbonate Die-Cast Aluminum Matt Black IP65
LED Area Light, LED, 80 Watt, 100-277 Volt AC, 4000K, 8800 Lumens, >50000 hr Average Lamp Life, 360 deg Beam Angle, Diffuser Type: Polycarbonate, IP65, Die-Cast Aluminium, Matt Black, 528 mm Width, 480 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Colonial |
| Range Name | Bathurst |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CL-BPT80L76 |
| Average Lamp Life | >50000 hrs |
| Beam Angle | 360 deg |
| Colour | Black |
| Colour Temperature | 4000K |
| Diffuser Type | Polycarbonate |
| Height | 480 mm |
| Input Voltage | 100-277 Volt |
| IP Rating | IP65 |
| Light Source | LED |
| Lumens | 8800 lm |
| Material | Die-Cast Aluminium |
| Product Type | Area Lights |
| Wattage | 80 Watt |
| Width | 528 mm |
Description
LED Area Light, LED, 80 Watt, 100-277 Volt AC, 4000K, 8800 Lumens, >50000 hr Average Lamp Life, 360 deg Beam Angle, Diffuser Type: Polycarbonate, IP65, Die-Cast Aluminium, Matt Black, 528 mm Width, 480 mm Height
