CMP Products Flame Proof Cable Gland Armoured 23.7-33.9mm M32 IP66
CMP Products Flame Proof Cable Gland Armoured 23.7-33.9mm M32 IP66
Hazardous Area Cable Gland Armoured Flame Proof, M32, 15 mm Thread Length, 23.7 mm Min. Sheath OD, 33.9 mm Max. Sheath OD, 26.3 mm Max. Bedding OD, 1.6 mm Min. Armour Wire, 2 mm Max. Armour Wire, Exd IIC, Exe II, Ex nR II, Ex tD A21 IP66, Exd I, Exe I, 46 mm Width Across Flats, 51 mm Width Across Corners, 69.5 mm Protrusion Length, IP66, Brass Body, Thermoset Elastomer Seal, Nickel Plated, -60 to 130 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CMP Products |
| Range Name | Type E1FW |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 32E1FW1RA5 |
| Finish | Nickel Plated |
| Body Material | Brass |
| Hazardous Area Rating | Exd IIC Exe II Ex nR II Ex tD A21 IP66 Exd I Exe I |
| IP Rating | IP66 |
| Max. Bedding OD | 26.3 mm |
| Max. Armour Wire | 2 mm |
| Max. Sheath OD | 33.9 mm |
| Min. Armour Wire | 1.6 mm |
| Min. Sheath OD | 23.7 mm |
| Product Type | Cable Glands Hazardous Area |
| Protrusion Length | 69.5 mm |
| Temperature | -60 to 130 deg C |
| Seal Material | Thermoset Elastomer |
| Thread Length | 15 mm |
| Thread Size | M32 |
| Width Across Corners | 51 mm |
| Width Across Flats | 46 mm |
Description
Hazardous Area Cable Gland Armoured Flame Proof, M32, 15 mm Thread Length, 23.7 mm Min. Sheath OD, 33.9 mm Max. Sheath OD, 26.3 mm Max. Bedding OD, 1.6 mm Min. Armour Wire, 2 mm Max. Armour Wire, Exd IIC, Exe II, Ex nR II, Ex tD A21 IP66, Exd I, Exe I, 46 mm Width Across Flats, 51 mm Width Across Corners, 69.5 mm Protrusion Length, IP66, Brass Body, Thermoset Elastomer Seal, Nickel Plated, -60 to 130 deg C
