CMP Products Cable Gland Explosive Atmosphere Barrier 3.1-8.6mm M20 IP66/67/68
CMP Products Cable Gland Explosive Atmosphere Barrier 3.1-8.6mm M20 IP66/67/68
Cable Gland, Explosive Atmosphere, Barrier, M20, 15 mm Thread Length, 3.1 mm Min. Sheath OD, 8.6 mm Max. Sheath OD, 8.6 mm Max. Bedding OD, 30 mm Width Across Flats, 33 mm Width Across Corners, For: All Types of Unarmoured and Braid Armour Cable, Exdb, Exeb, Ex nR, Ex ta, Exdb, Number of Conductors: 21, 53.1 mm Protrusion Length, IP66/67/68, Thermoset Elastomer Seal, Brass Body, Nickel Plated Finish, 68.1 mm Overall Length, -60 to 85 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CMP Products |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 20S16PXSS2K1RA5 |
| Body Material | Brass |
| Hazardous Area Rating | Exdb Exeb Ex nR Ex ta Exdb |
| For Use With | Unarmoured & Braid Armour Cable |
| Finish | Nickel Plated |
| IP Rating | IP66/67/68 |
| Max. Sheath OD | 8.6 mm |
| Max. Bedding OD | 8.6 mm |
| Min. Sheath OD | 3.1 mm |
| Product Type | Cable Glands Unarmoured Hazardous Area |
| Seal Material | Thermoset Elastomer |
| Number of Conductors | 21 |
| Protrusion Length | 53.1 mm |
| Overall Length | 68.1 mm |
| Temperature | -60 to 85 deg C |
| Thread Length | 15 mm |
| Thread Size | M20 |
| Width Across Corners | 33 mm |
| Width Across Flats | 30 mm |
Description
Cable Gland, Explosive Atmosphere, Barrier, M20, 15 mm Thread Length, 3.1 mm Min. Sheath OD, 8.6 mm Max. Sheath OD, 8.6 mm Max. Bedding OD, 30 mm Width Across Flats, 33 mm Width Across Corners, For: All Types of Unarmoured and Braid Armour Cable, Exdb, Exeb, Ex nR, Ex ta, Exdb, Number of Conductors: 21, 53.1 mm Protrusion Length, IP66/67/68, Thermoset Elastomer Seal, Brass Body, Nickel Plated Finish, 68.1 mm Overall Length, -60 to 85 deg C
