CMP Products Hazardous Area Cable Gland Unarmoured Flame Proof 3.2-8.7mm M20 IP66/67/68
CMP Products Hazardous Area Cable Gland Unarmoured Flame Proof 3.2-8.7mm M20 IP66/67/68
Hazardous Area Cable Gland Unarmoured Flame Proof, M20, 15 mm Thread Length, 3.2 mm Min. Sheath OD, 8.7 mm Max. Sheath OD, 24 mm Width Across Flats, 26.4 mm Width Across Corners, For Use With Unarmoured and Braid Armour Cables, Ex db IIC Gb, Ex eb IIC Gb, Ex nR IIC Gc, Ex ta IIIC Da, 26 mm Protrusion Length, IP66/67/68, Stainless Steel Body, Thermoset Elastomer Seal, Stainless Steel, -60 to 130 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CMP Products |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 20S16A2F1RA4 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Finish | Stainless Steel |
| For Use With | Unarmoured and Braid Armour Cables |
| IP Rating | IP66/67/68 |
| Hazardous Area Rating | Ex db IIC Gb Ex eb IIC Gb Ex nR IIC Gc Ex ta IIIC Da |
| Min. Sheath OD | 3.2 mm |
| Max. Sheath OD | 8.7 mm |
| Product Type | Cable Glands Unarmoured Hazardous Area |
| Protrusion Length | 26 mm |
| Temperature | -60 to 130 deg C |
| Seal Material | Thermoset Elastomer |
| Thread Length | 15 mm |
| Width Across Corners | 26.4 mm |
| Thread Size | M20 |
| Width Across Flats | 24 mm |
Description
Hazardous Area Cable Gland Unarmoured Flame Proof, M20, 15 mm Thread Length, 3.2 mm Min. Sheath OD, 8.7 mm Max. Sheath OD, 24 mm Width Across Flats, 26.4 mm Width Across Corners, For Use With Unarmoured and Braid Armour Cables, Ex db IIC Gb, Ex eb IIC Gb, Ex nR IIC Gc, Ex ta IIIC Da, 26 mm Protrusion Length, IP66/67/68, Stainless Steel Body, Thermoset Elastomer Seal, Stainless Steel, -60 to 130 deg C
