CMP Products Cable Cleat Heavy Duty Silver Grey L83 mm W86 mm
CMP Products Cable Cleat Heavy Duty Silver Grey L83 mm W86 mm
The Valiant One Bolt Aluminium single cable cleat is a metallic cleat which has been designed, constructed, and tested in accordance with the International Standard 'cable cleats for Electrical Installations' (IEC 61914).. It ensures the retention and securing of single cables, without damaging or deforming the cable. The cable cleat is manufactured from high pressure die cast aluminium (LM20) making it suitable for both indoor and outdoor applications. Due to its unique twin arc internal patent pending design profile it exhibits excellent retention, limiting both the axial and lateral movement. The Valiant One Bolt cable cleat is available in twelve sizes suitable for cable diameters of 10mm up to 71mm. The cable cleat has an M10 clearance hole for securing it to a mounting surface.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CMP Products |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 1BC5158A |
| Colour | Silver Grey |
| Mounting Method | Surface |
| Please Note | 1 x M10 Fixing Hole |
| Tie Length | 83 mm |
| Temperature | 60 to 150 deg C |
| Tie Thickness | 46 mm |
| Tie Width | 86 mm |
| Product Type | Cable Cleats |
Description
The Valiant One Bolt Aluminium single cable cleat is a metallic cleat which has been designed, constructed, and tested in accordance with the International Standard 'cable cleats for Electrical Installations' (IEC 61914).. It ensures the retention and securing of single cables, without damaging or deforming the cable. The cable cleat is manufactured from high pressure die cast aluminium (LM20) making it suitable for both indoor and outdoor applications. Due to its unique twin arc internal patent pending design profile it exhibits excellent retention, limiting both the axial and lateral movement. The Valiant One Bolt cable cleat is available in twelve sizes suitable for cable diameters of 10mm up to 71mm. The cable cleat has an M10 clearance hole for securing it to a mounting surface.
