CMP Products Metal Cable Gland Unarmoured General Purpose M100 76-91mm Nickel Plated Brass IP68
CMP Products Metal Cable Gland Unarmoured General Purpose M100 76-91mm Nickel Plated Brass IP68
Metal Cable Gland, Unarmoured, General Purpose, M100, 24 mm Thread Length, 76 mm Min. Sheath OD, 91 mm Max. Sheath OD, 123 mm Width Across Flats, 135.3 mm Width Across Corners, 48 mm Protrusion Length, IP68, CMP Thermosetting Rubber Seal, Brass Body, Nickel Plated Finish, -60 to 130 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CMP Products |
| Range Name | Type A2 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 100A21RA5/A |
| IP Rating | IP68 |
| Finish | Nickel Plated |
| Body Material | Brass |
| Max. Sheath OD | 91 mm |
| Min. Sheath OD | 76 mm |
| Product Type | Cable Glands Metal |
| Protrusion Length | 48 mm |
| Seal Material | CMP Thermosetting Rubber |
| Temperature | -60 to 130 deg C |
| Thread Length | 24 mm |
| Thread Size | M100 |
| Width Across Corners | 135.3 mm |
| Width Across Flats | 123 mm |
Description
Metal Cable Gland, Unarmoured, General Purpose, M100, 24 mm Thread Length, 76 mm Min. Sheath OD, 91 mm Max. Sheath OD, 123 mm Width Across Flats, 135.3 mm Width Across Corners, 48 mm Protrusion Length, IP68, CMP Thermosetting Rubber Seal, Brass Body, Nickel Plated Finish, -60 to 130 deg C
