Comm-Chem AC Motor Run Capacitor Standard Duty 400V 50/60Hz 2.5µF
Comm-Chem AC Motor Run Capacitor Standard Duty 400V 50/60Hz 2.5µF
AC Motor Run Capacitor Standard Duty, 400 Volt AC, 50/60 Hz, Capacitance: 2.5 microF, For Use With: AC Motor, 6.3 mm Double Quick Connect Termination, Operation Class: P0, Climate Category: 40/85/21, Aluminium, 25 mm Diameter x 51 mm Length
| Brand | Comm-Chem |
|---|---|
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 26101400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | YL125020A000 |
| Climate Category | 40/85/21 |
| Capacitance | 2.5 µF |
| Diameter | 25 mm |
| For Use With | AC Motor |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Length | 51 mm |
| Operation Class | P0 |
| Termination | 6.3 mm Double Quick Connect |
| Product Type | Motor Capacitors |
| Voltage | 400 Volt |
Description
AC Motor Run Capacitor Standard Duty, 400 Volt AC, 50/60 Hz, Capacitance: 2.5 microF, For Use With: AC Motor, 6.3 mm Double Quick Connect Termination, Operation Class: P0, Climate Category: 40/85/21, Aluminium, 25 mm Diameter x 51 mm Length
