Comm-Chem AC Motor Run Capacitor Standard Duty 400V 50/60Hz 15µF
Comm-Chem AC Motor Run Capacitor Standard Duty 400V 50/60Hz 15µF
AC Motor Run Capacitor, 400 Volt, 50/60 Hz, 15 µF Capacitance, For Use With AC Motor, 6.3 mm Double Quick Connect Termination, P0 Operation Class, 40/85/21, Polypropylene/Plastic, 40 mm Diameter, 71 mm Length
| Brand | Comm-Chem |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | YL215020A000 |
| Climate Category | 40/85/21 |
| Capacitance | 15 µF |
| Diameter | 40 mm |
| For Use With | AC Motor |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Length | 71 mm |
| Material | Polypropylene/Plastic |
| Operation Class | P0 |
| Termination | 6.3 mm Double Quick Connect |
| Product Type | Motor Capacitors |
| Voltage | 400 Volt |
Description
AC Motor Run Capacitor, 400 Volt, 50/60 Hz, 15 µF Capacitance, For Use With AC Motor, 6.3 mm Double Quick Connect Termination, P0 Operation Class, 40/85/21, Polypropylene/Plastic, 40 mm Diameter, 71 mm Length
