Comm-Chem AC Motor Start Capacitor Standard Duty 250V 50/60Hz 270-324µF
Comm-Chem AC Motor Start Capacitor Standard Duty 250V 50/60Hz 270-324µF
AC Motor Start Capacitor Standard Duty, 250 Volt AC, 50/60 Hz, Capacitance: 270-324 microF, For Use With: AC Motor, 6.3 mm Double Quick Connect Termination, Plastic Case, 53 mm Diameter x 111 mm Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Comm-Chem |
| Range Name | BMI Type 092A |
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 26101400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 92A270B250CE7A |
| Capacitance | 270-324 µF |
| Diameter | 53 mm |
| For Use With | AC Motor |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Length | 111 mm |
| Termination | 6.3 mm Double Quick Connect |
| Product Type | Motor Capacitors |
| Voltage | 250 Volt |
Description
AC Motor Start Capacitor Standard Duty, 250 Volt AC, 50/60 Hz, Capacitance: 270-324 microF, For Use With: AC Motor, 6.3 mm Double Quick Connect Termination, Plastic Case, 53 mm Diameter x 111 mm Length
