Comm-Chem AC Motor Start Capacitor Standard Duty 250V 50/60Hz 200-240µF
Comm-Chem AC Motor Start Capacitor Standard Duty 250V 50/60Hz 200-240µF
AC Motor Start Capacitor, 250 Volt, 50/60 Hz, 200-240 µF Capacitance, For Use With AC Motor, 6.3 mm Double Quick Connect Termination, 46 mm Diameter, 86 mm Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Comm-Chem |
| Range Name | BMI Type 092A |
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 26101400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 92A200B250BD4A |
| Capacitance | 200-240 µF |
| Diameter | 46 mm |
| For Use With | AC Motor |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Length | 86 mm |
| Termination | 6.3 mm Double Quick Connect |
| Product Type | Motor Capacitors |
| Voltage | 250 Volt |
Description
AC Motor Start Capacitor, 250 Volt, 50/60 Hz, 200-240 µF Capacitance, For Use With AC Motor, 6.3 mm Double Quick Connect Termination, 46 mm Diameter, 86 mm Length
