CMI 1.5 mm Black Circular Control Cable Unarmoured PVC/PVC 1mtr
CMI 1.5 mm Black Circular Control Cable Unarmoured PVC/PVC 1mtr
Circular Control Cable, Unarmoured, 15 Core & Earth, 1.5 mm, Plain Annealed Copper, 0.6/1 kV, 7/0.5 mm Strands, 1.5 mm Nominal Diameter, 1.5 mm Earth Conductor, 19.2 mm Overall Diameter, 0.8 mm Insulation Thickness, 1.8 mm Sheath Thickness, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, White Numbered Green/Yellow Cores, Black Sheath, AS/NZS 5000.1
| Brand | CMI |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | CC7050C15CEBK |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Green/Yellow/White Numerals |
| Earth Conductor Size | 1.5 mm |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation Thickness | 0.8 mm |
| Nominal Diameter | 1.5 mm |
| Number of Cores | 15 Core + Earth |
| Overall Diameter | 19.2 mm |
| Product Type | Circular Control Unarmoured |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Thickness | 1.8 mm |
| Standards | AS/NZS 5000.1 |
| Sheath Material | PVC |
| Stranding | 7/0.5 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Circular Control Cable, Unarmoured, 15 Core & Earth, 1.5 mm, Plain Annealed Copper, 0.6/1 kV, 7/0.5 mm Strands, 1.5 mm Nominal Diameter, 1.5 mm Earth Conductor, 19.2 mm Overall Diameter, 0.8 mm Insulation Thickness, 1.8 mm Sheath Thickness, V-90 PVC Insulation, 5V-90 PVC Sheath, White Numbered Green/Yellow Cores, Black Sheath, AS/NZS 5000.1
