CMG Electric Motor Squirrel Cage Induction 6P 200kW 3Ph 415V 355LA Frame Foot Mount
CMG Electric Motor Squirrel Cage Induction 6P 200kW 3Ph 415V 355LA Frame Foot Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 415 Volt AC, 334 Amp, 200 kW, 50 Hz, 3 Phase, 989 rpm, Number of Speeds: Single, 6 Pole, IP66, Frame: 355LA, Shaft Size: 85-110 mm, Clockwise Rotation, Counter-Clockwise, Duty Cycle: S1, Roller Bearing, Torque: 1931 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class H, -20 to 120 deg C, Totally Enclosed Fan Cooled Cast Iron, Bright Red Orange, 145 mm Diameter x 1630-1670 mm Length x 845 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CMG |
| Range Name | PPA Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | M3620000B3PPA |
| Colour | Bright Red/Orange |
| Bearing Type | Roller |
| Current | 334 Amp |
| Frame | Size 355LA |
| Diameter | 145 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 845 mm |
| Insulation Class | Class H |
| Horsepower | 200 kW |
| IP Rating | IP66 |
| Length | 1630-1670 mm |
| Mounting Method | Foot |
| Material | Totally Enclosed Fan Cooled Cast Iron |
| Number Of Poles | 6 Pole |
| Product Type | Motors SCIM |
| Number of Speeds | Single |
| Phase | 3 Phase |
| Rotation | Clockwise Counter-Clockwise |
| Shaft Size | 85-110 mm |
| Torque Rating | 1931 Nm |
| Speed | 989 rpm |
| Voltage | 415 Volt AC |
| Temperature | -20 to 120 deg C |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 415 Volt AC, 334 Amp, 200 kW, 50 Hz, 3 Phase, 989 rpm, Number of Speeds: Single, 6 Pole, IP66, Frame: 355LA, Shaft Size: 85-110 mm, Clockwise Rotation, Counter-Clockwise, Duty Cycle: S1, Roller Bearing, Torque: 1931 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class H, -20 to 120 deg C, Totally Enclosed Fan Cooled Cast Iron, Bright Red Orange, 145 mm Diameter x 1630-1670 mm Length x 845 mm Height
