CMG Electric Motor Squirrel Cage Induction 6P 0.37kW 3Ph 415V 80A Frame Foot/Flange Mount
CMG Electric Motor Squirrel Cage Induction 6P 0.37kW 3Ph 415V 80A Frame Foot/Flange Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 415 Volt AC, 1.1 Amp, 0.37 kW, 50 Hz, 3 Phase, 930 rpm, Number of Speeds: Single, 6 Pole, IP66, Frame: 80A, Clockwise Rotation, Counter-Clockwise, Duty Cycle: S1, Ball Bearing, Torque: 3.8 N/m, Foot/Flange Mount, Insulation Class: Class H, -20 to 120 deg C, Totally Enclosed Fan Cooled Cast Iron, Bright Red Orange
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CMG |
| Range Name | PPA Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | M3600037B4PPA |
| Colour | Bright Red/Orange |
| Bearing Type | Ball |
| Current | 1.1 Amp |
| Frame | Size 80A |
| Frequency | 50 Hz |
| Insulation Class | Class H |
| Horsepower | 0.37 kW |
| IP Rating | IP66 |
| Mounting Method | Foot/Flange |
| Material | Totally Enclosed Fan Cooled Cast Iron |
| Number Of Poles | 6 Pole |
| Product Type | Motors SCIM |
| Number of Speeds | Single |
| Phase | 3 Phase |
| Rotation | Clockwise Counter-Clockwise |
| Torque Rating | 3.8 Nm |
| Speed | 930 rpm |
| Voltage | 415 Volt AC |
| Temperature | -20 to 120 deg C |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 415 Volt AC, 1.1 Amp, 0.37 kW, 50 Hz, 3 Phase, 930 rpm, Number of Speeds: Single, 6 Pole, IP66, Frame: 80A, Clockwise Rotation, Counter-Clockwise, Duty Cycle: S1, Ball Bearing, Torque: 3.8 N/m, Foot/Flange Mount, Insulation Class: Class H, -20 to 120 deg C, Totally Enclosed Fan Cooled Cast Iron, Bright Red Orange
