CMG Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 132kW 3Ph 415V 315S/M Frame Foot Mount
CMG Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 132kW 3Ph 415V 315S/M Frame Foot Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 415 Volt AC, 220 Amp, 132 kW, 50 Hz, 3 Phase, 1486 rpm, Number of Speeds: Single, 4 Pole, IP66, Frame: 315S/M, Shaft Size: 65-85 mm, Clockwise Rotation, Counter-Clockwise, Duty Cycle: S1, Roller Bearing, Torque: 848 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class H, -20 to 120 deg C, Totally Enclosed Fan Cooled Cast Iron, Bright Red Orange, 622 mm Diameter x 1155-1185 mm Length x 775 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CMG |
| Range Name | PPA Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | M3413200B3PPA |
| Colour | Bright Red/Orange |
| Bearing Type | Roller |
| Current | 220 Amp |
| Frame | Size 315S/M |
| Diameter | 622 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 775 mm |
| Insulation Class | Class H |
| Horsepower | 132 kW |
| IP Rating | IP66 |
| Length | 1155-1185 mm |
| Mounting Method | Foot |
| Material | Totally Enclosed Fan Cooled Cast Iron |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Product Type | Motors SCIM |
| Number of Speeds | Single |
| Phase | 3 Phase |
| Rotation | Clockwise Counter-Clockwise |
| Shaft Size | 65-85 mm |
| Torque Rating | 848 Nm |
| Speed | 1486 rpm |
| Voltage | 415 Volt AC |
| Temperature | -20 to 120 deg C |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 415 Volt AC, 220 Amp, 132 kW, 50 Hz, 3 Phase, 1486 rpm, Number of Speeds: Single, 4 Pole, IP66, Frame: 315S/M, Shaft Size: 65-85 mm, Clockwise Rotation, Counter-Clockwise, Duty Cycle: S1, Roller Bearing, Torque: 848 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class H, -20 to 120 deg C, Totally Enclosed Fan Cooled Cast Iron, Bright Red Orange, 622 mm Diameter x 1155-1185 mm Length x 775 mm Height
