CMG Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 3kW 3Ph 415V 100LB Frame Foot Mount
CMG Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 3kW 3Ph 415V 100LB Frame Foot Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 415 Volt AC, 5.7 Amp, 3 kW, 50 Hz, 3 Phase, 1455 rpm, Number of Speeds: Single, 4 Pole, IP66, Frame: 100LB, Shaft Size: 28 mm, Clockwise Rotation, Counter-Clockwise, Duty Cycle: S1, Ball Bearing, Torque: 19.7 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class H, -20 to 120 deg C, Cast Iron, Bright Red Orange, 200 mm Diameter x 450 mm Length x 250 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CMG |
| Range Name | PPA Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | M3400300B3PPA |
| Colour | Bright Red/Orange |
| Bearing Type | Ball |
| Current | 5.7 Amp |
| Frame | Size 100LB |
| Diameter | 200 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 250 mm |
| Insulation Class | Class H |
| Horsepower | 3 kW |
| IP Rating | IP66 |
| Length | 450 mm |
| Mounting Method | Foot |
| Material | Cast Iron |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Product Type | Motors SCIM |
| Number of Speeds | Single |
| Phase | 3 Phase |
| Rotation | Clockwise Counter-Clockwise |
| Shaft Size | 28 mm |
| Torque Rating | 19.7 Nm |
| Speed | 1455 rpm |
| Voltage | 415 Volt AC |
| Temperature | -20 to 120 deg C |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 415 Volt AC, 5.7 Amp, 3 kW, 50 Hz, 3 Phase, 1455 rpm, Number of Speeds: Single, 4 Pole, IP66, Frame: 100LB, Shaft Size: 28 mm, Clockwise Rotation, Counter-Clockwise, Duty Cycle: S1, Ball Bearing, Torque: 19.7 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class H, -20 to 120 deg C, Cast Iron, Bright Red Orange, 200 mm Diameter x 450 mm Length x 250 mm Height
