CMG Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 1.5kW 3Ph 415V 90L Frame Foot Mount
CMG Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 1.5kW 3Ph 415V 90L Frame Foot Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 415 Volt AC, 3.2 Amp, 1.5 kW, 50 Hz, 3 Phase, 1440 rpm, Number of Speeds: Single, 4 Pole, IP66, Frame: 90L, Shaft Size: 24 mm, Clockwise Rotation, Counter-Clockwise, Duty Cycle: S1, Ball Bearing, Torque: 9.9 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class H, -20 to 120 deg C, Totally Enclosed Fan Cooled Cast Iron, Bright Red Orange, 180 mm Diameter x 400 mm Length x 215 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CMG |
| Range Name | PPA Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | M3400150B3PPA |
| Colour | Bright Red/Orange |
| Bearing Type | Ball |
| Current | 3.2 Amp |
| Frame | Size 90L |
| Diameter | 180 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 215 mm |
| Insulation Class | Class H |
| Horsepower | 1.5 kW |
| IP Rating | IP66 |
| Length | 400 mm |
| Mounting Method | Foot |
| Material | Totally Enclosed Fan Cooled Cast Iron |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Product Type | Motors SCIM |
| Number of Speeds | Single |
| Phase | 3 Phase |
| Rotation | Clockwise Counter-Clockwise |
| Shaft Size | 24 mm |
| Torque Rating | 9.9 Nm |
| Speed | 1440 rpm |
| Voltage | 415 Volt AC |
| Temperature | -20 to 120 deg C |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 415 Volt AC, 3.2 Amp, 1.5 kW, 50 Hz, 3 Phase, 1440 rpm, Number of Speeds: Single, 4 Pole, IP66, Frame: 90L, Shaft Size: 24 mm, Clockwise Rotation, Counter-Clockwise, Duty Cycle: S1, Ball Bearing, Torque: 9.9 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class H, -20 to 120 deg C, Totally Enclosed Fan Cooled Cast Iron, Bright Red Orange, 180 mm Diameter x 400 mm Length x 215 mm Height
