CMG Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 0.55kW 3Ph 415V 80A Frame Foot Mount
CMG Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 0.55kW 3Ph 415V 80A Frame Foot Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 415 Volt AC, 1.4 Amp, 0.55 kW, 50 Hz, 3 Phase, 1440 rpm, Number of Speeds: Single, 4 Pole, IP66, Frame: 80A, Shaft Size: 19 mm, Clockwise Rotation, Counter-Clockwise, Duty Cycle: S1, Ball Bearing, Torque: 3.6 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class H, -20 to 120 deg C, Totally Enclosed Fan Cooled Cast Iron, Bright Red Orange, 160 mm Diameter x 340 mm Length x 210 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | CMG |
| Range Name | PPA Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | M34000055B3PPA |
| Colour | Bright Red/Orange |
| Bearing Type | Ball |
| Current | 1.4 Amp |
| Frame | Size 80A |
| Diameter | 160 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 210 mm |
| Insulation Class | Class H |
| Horsepower | 0.55 kW |
| IP Rating | IP66 |
| Length | 340 mm |
| Mounting Method | Foot |
| Material | Totally Enclosed Fan Cooled Cast Iron |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Product Type | Motors SCIM |
| Number of Speeds | Single |
| Phase | 3 Phase |
| Rotation | Clockwise Counter-Clockwise |
| Shaft Size | 19 mm |
| Torque Rating | 3.6 Nm |
| Speed | 1440 rpm |
| Voltage | 415 Volt AC |
| Temperature | -20 to 120 deg C |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 415 Volt AC, 1.4 Amp, 0.55 kW, 50 Hz, 3 Phase, 1440 rpm, Number of Speeds: Single, 4 Pole, IP66, Frame: 80A, Shaft Size: 19 mm, Clockwise Rotation, Counter-Clockwise, Duty Cycle: S1, Ball Bearing, Torque: 3.6 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class H, -20 to 120 deg C, Totally Enclosed Fan Cooled Cast Iron, Bright Red Orange, 160 mm Diameter x 340 mm Length x 210 mm Height
