Clipsal GPO Switched Outlet Weatherproof Surface Mount 2 Gang 10A 250V IP54 1 Extra Switch Horizontal Chemical Resistant
Clipsal GPO Switched Outlet Weatherproof Surface Mount 2 Gang 10A 250V IP54 1 Extra Switch Horizontal Chemical Resistant
GPO Switched Outlet Weatherproof, 250 Volt Switch, 10 Amp, 50 Hz, 3, Large Angle, 1 Phase Phase, 2 Gang, Horizontal Orientation, On/Off Sliding Button Control, IP54, Surface Mounting, 84 mm Mounting Centres, Screw Connection, 2 x 20 mm Conduit Entry, 3 x 2.5 sq-mm Terminal Capacity, Plastic, Resistant Grey, 115 mm Height, 85 mm Width
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Range Name | WeatherShield |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | WSC227/2X-RG |
| Angle | Large |
| Colour | Grey |
| Conduit Entry | 2 x 20 mm |
| Connection Type | Screw |
| Control Type | On/Off Sliding Button |
| Current | 10 Amp |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 115 mm |
| IP Rating | IP54 |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Material | Plastic |
| Mounting Method | Surface |
| Number Of Gangs | 2 Gang |
| Orientation | Horizontal |
| Phase | 1 Phase |
| Pin Configuration | 3 Pin |
| Product Type | GPO Weatherproof |
| Terminal Capacity | 3 x 2.5 sq-mm |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 85 mm |
Description
GPO Switched Outlet Weatherproof, 250 Volt Switch, 10 Amp, 50 Hz, 3, Large Angle, 1 Phase Phase, 2 Gang, Horizontal Orientation, On/Off Sliding Button Control, IP54, Surface Mounting, 84 mm Mounting Centres, Screw Connection, 2 x 20 mm Conduit Entry, 3 x 2.5 sq-mm Terminal Capacity, Plastic, Resistant Grey, 115 mm Height, 85 mm Width
