Clipsal GPO Switched Outlet Weatherproof Surface Mount Standard 1 Gang 15A 250V IP53 Horizontal Chemical Resistant White
Clipsal GPO Switched Outlet Weatherproof Surface Mount Standard 1 Gang 15A 250V IP53 Horizontal Chemical Resistant White
GPO Switched Outlet Weatherproof, Large, 1 Phase, 15 Amp, 250 Volt, 50 Hz, 1 Gang, 3 Pin, Sliding ON/OFF Button, Resistant White Electric, IP53, Surface Mount, Horizontal, Mounting Centres: 84 mm, Plastic, Screw Connection, Terminal Capacity: 3 x 2.5 mm, Conduit Entry: 2 x 20 mm Flash Out, 115 mm Height, 85 mm Width
| Brand | Clipsal |
|---|---|
| Range Name | WeatherShield |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | WSC227/1/15-RW |
| Angle | Large |
| Colour | Resistant White |
| Conduit Entry | 2 x 20 mm Flash Out |
| Connection Type | Screw |
| Control Type | Sliding ON/OFF Button |
| Current | 15 Amp |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 115 mm |
| IP Rating | IP53 |
| Material | Plastic |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Mounting Method | Surface |
| Number Of Gangs | 1 Gang |
| Orientation | Horizontal |
| Phase | 1 Phase |
| Pin Configuration | 3 Pin |
| Product Type | GPO Weatherproof |
| Terminal Capacity | 3 x 2.5 sq-mm |
| Voltage | 250 Volt |
| Width | 85 mm |
Description
GPO Switched Outlet Weatherproof, Large, 1 Phase, 15 Amp, 250 Volt, 50 Hz, 1 Gang, 3 Pin, Sliding ON/OFF Button, Resistant White Electric, IP53, Surface Mount, Horizontal, Mounting Centres: 84 mm, Plastic, Screw Connection, Terminal Capacity: 3 x 2.5 mm, Conduit Entry: 2 x 20 mm Flash Out, 115 mm Height, 85 mm Width
