Clipsal Isolating Switch Surface Mounting Weatherproof 1P 20A 250V Chemical Resistant Grey IP66
Clipsal Isolating Switch Surface Mounting Weatherproof 1P 20A 250V Chemical Resistant Grey IP66
Isolator Switch Weatherproof, 250 Volt, 20 Amp AC1, 1 Gang, 1 Pole, ON/OFF, Screw Connection, Surface Mounting, IP66, Chemical Resistant Grey, 84 mm Height, 85 mm Width, 85 mm Depth
| Brand | Clipsal |
|---|---|
| Range Name | WeatherShield |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | WHA120-RG |
| Colour | Chemical Resistant Grey |
| Connection Type | Screw |
| Current | 20 Amp AC1 |
| Depth | 85 mm |
| Height | 84 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Legend | ON/OFF |
| Mounting Method | Surface |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Number Of Gangs | 1 Gang |
| Product Type | Isolating Switches |
| Voltage | 250 Volt |
| Width | 85 mm |
Description
Isolator Switch Weatherproof, 250 Volt, 20 Amp AC1, 1 Gang, 1 Pole, ON/OFF, Screw Connection, Surface Mounting, IP66, Chemical Resistant Grey, 84 mm Height, 85 mm Width, 85 mm Depth
