Clipsal Luminaire Up/Down Light LED 12W 240V Rectangular 660lm Toughened Glass Aluminum Silver Body Surface/Wall 239mm
Clipsal Luminaire Up/Down Light LED 12W 240V Rectangular 660lm Toughened Glass Aluminum Silver Body Surface/Wall 239mm
Wall Light, LED, 12 Watt, 240 Volt AC Input Voltage, 50 Hz Input Frequency, Rectangular, 4000K, 660 lm, 36000 hrs, 30 deg Beam Angle, 70 CRI, Toughened Glass Diffuser, Non-Dimmable, Surface/Wall Mounting, IP54, Die-Cast Aluminium, Silver Body, 239 mm Length, 70 mm Width, 106 mm Height, 10 to 40 deg C, Outdoor/Exterior Double
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | TPWL2 |
| Colour | Silver Body |
| Average Lamp Life | 36000 hrs |
| Beam Angle | 30 deg |
| CRI | 70 |
| Diffuser Type | Toughened Glass |
| Colour Temperature | 4000K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Input Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP54 |
| Input Voltage | 240 Volt AC |
| Height | 106 mm |
| Lamp Shape | Rectangular |
| Material | Die-Cast Aluminium |
| Length | 239 mm |
| Light Source | LED |
| Lumens | 660 lm |
| Mounting Type | Surface/Wall |
| Product Type | Luminaires Wall Mount |
| Please Note | Outdoor/Exterior Double |
| Width | 70 mm |
| Temperature | 10 to 40 deg C |
| Wattage | 12 Watt |
Description
Wall Light, LED, 12 Watt, 240 Volt AC Input Voltage, 50 Hz Input Frequency, Rectangular, 4000K, 660 lm, 36000 hrs, 30 deg Beam Angle, 70 CRI, Toughened Glass Diffuser, Non-Dimmable, Surface/Wall Mounting, IP54, Die-Cast Aluminium, Silver Body, 239 mm Length, 70 mm Width, 106 mm Height, 10 to 40 deg C, Outdoor/Exterior Double
