Clipsal Pro Series Switch Mechanism Toggle Rocker Momentary 10A 250V 3 Way White
Clipsal Pro Series Switch Mechanism Toggle Rocker Momentary 10A 250V 3 Way White
Switch Mechanism Toggle Rocker Momentary, 250 Volt Switch, 10 Amp, Rocker Toggle/Button Control, Screw Terminal, Momentary/3 Positions, Polycarbonate/ABS/Nylon PA66, Extra Vivid White, Glossy, 0 to 45 deg C, 23 mm Length, 23 mm Height, 23 mm Width, 32 mm Depth
| Brand | Clipsal |
|---|---|
| Range Name | Pro Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | P49MBPR-XW |
| Colour | White |
| Control Type | Rocker Toggle/Button |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 32 mm |
| Finish | Gloss |
| Height | 23 mm |
| Length | 23 mm |
| Material | Polycarbonate/ABS/Nylon PA66 |
| Product Type | Switch Mechanisms |
| Switch Function | Momentary/3 Positions |
| Temperature | 0 to 45 deg C |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 23 mm |
Description
Switch Mechanism Toggle Rocker Momentary, 250 Volt Switch, 10 Amp, Rocker Toggle/Button Control, Screw Terminal, Momentary/3 Positions, Polycarbonate/ABS/Nylon PA66, Extra Vivid White, Glossy, 0 to 45 deg C, 23 mm Length, 23 mm Height, 23 mm Width, 32 mm Depth
