Clipsal Switch Mechanism 15A 250V 1 Pole 1/2 Way White
Clipsal Switch Mechanism 15A 250V 1 Pole 1/2 Way White
Switch Mechanism 1 Way 2 Way Switching, 250 Volt Switch, 15 Amp, Vertical Orientation, 1 Pole, 1, 2 Way, Screw Terminal, Flush/Clip-On Mounting, Plastic, White, 35 mm Length, 35 mm Width, 28 mm Depth
| Brand | Clipsal |
|---|---|
| Range Name | Prestige P2000 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | P30M15-WE |
| Colour | White |
| Current | 15 Amp |
| Depth | 28 mm |
| Length | 35 mm |
| Material | Plastic |
| Mounting Method | Flush/Clip-On |
| Number Of Ways | 1 2 |
| Orientation | Vertical |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Product Type | Switch Mechanisms |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 35 mm |
Description
Switch Mechanism 1 Way 2 Way Switching, 250 Volt Switch, 15 Amp, Vertical Orientation, 1 Pole, 1, 2 Way, Screw Terminal, Flush/Clip-On Mounting, Plastic, White, 35 mm Length, 35 mm Width, 28 mm Depth
