Clipsal Pro Series Switched Socket Skin 2 Gang 10A 250V Horizontal/Vertical 1 Extra Switch and Blank Black
Clipsal Pro Series Switched Socket Skin 2 Gang 10A 250V Horizontal/Vertical 1 Extra Switch and Blank Black
GPO Switched Outlet Skin, 250 Volt Switch, 10 Amp, 2 Gang, For Use With Power Points, Horizontal/Vertical Orientation, Clip-On Terminal, Polycarbonate/ABS, Black, Glossy, 0 to 45 deg C, 78 mm Height, 116 mm Width, 9 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Range Name | Pro Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | P3025XC-BK |
| Colour | Black |
| Current | 10 Amp |
| Finish | Gloss |
| Depth | 9 mm |
| For Use With | Power Points |
| Height | 78 mm |
| Material | Polycarbonate/ABS |
| Number Of Gangs | 2 Gang |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Product Type | Switches/GPO Plate |
| Temperature | 0 to 45 deg C |
| Terminal Type | Clip-On |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 116 mm |
Description
GPO Switched Outlet Skin, 250 Volt Switch, 10 Amp, 2 Gang, For Use With Power Points, Horizontal/Vertical Orientation, Clip-On Terminal, Polycarbonate/ABS, Black, Glossy, 0 to 45 deg C, 78 mm Height, 116 mm Width, 9 mm Depth
