Clipsal Pro Series Switched Socket Grid Flush Mount 10A 250V 2P+E Horizontal White
Clipsal Pro Series Switched Socket Grid Flush Mount 10A 250V 2P+E Horizontal White
GPO Switched Outlet Grid, 250 Volt Switch, 10 Amp, 50 Hz, 2 + Earth Pole, 1 Gang, Horizontal Orientation, Flush Mounting, 3 Screw Connection, 1 x 2.5 to 4 x 2.5 sq-mm Terminal Capacity, Polypropylene, White, 0 to 45 deg C, 72 mm Height, 112 mm Width, 36 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Range Name | Pro Series |
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | P3015G |
| Colour | White |
| Current | 10 Amp |
| Connection Type | 3 Screw |
| Depth | 36 mm |
| Height | 72 mm |
| Material | Polypropylene |
| Frequency | 50 Hz |
| Number Of Gangs | 1 Gang |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Poles | 2 Pole + Earth |
| Orientation | Horizontal |
| Product Type | Switched Sockets |
| Temperature | 0 to 45 deg C |
| Terminal Capacity | 1 x 2.5 to 4 x 2.5 sq-mm |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 112 mm |
Description
GPO Switched Outlet Grid, 250 Volt Switch, 10 Amp, 50 Hz, 2 + Earth Pole, 1 Gang, Horizontal Orientation, Flush Mounting, 3 Screw Connection, 1 x 2.5 to 4 x 2.5 sq-mm Terminal Capacity, Polypropylene, White, 0 to 45 deg C, 72 mm Height, 112 mm Width, 36 mm Depth
