Clipsal Switch Grid & Cover Plate Flush Mount Large Square 2 Gang Horizontal/Vertical White
Clipsal Switch Grid & Cover Plate Flush Mount Large Square 2 Gang Horizontal/Vertical White
Switch Grid and Cover Plate, 2 Gang, For Use With Domestic Switching Devices, Square, Horizontal/Vertical Orientation, Screw Terminal, Flush Mounting, 84 mm Mounting Centres, Plastic, White, Glossy, 116 mm Height, 116 mm Width, 17 mm Depth, Without Mechanism
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Range Name | Prestige P2000 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | P2032/2VH-WE |
| Colour | White |
| Depth | 17 mm |
| Finish | Gloss |
| For Use With | Domestic Switching Devices |
| Height | 116 mm |
| Material | Plastic |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Gangs | 2 Gang |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Please Note | Without Mechanism |
| Shape | Square |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 116 mm |
Description
Switch Grid and Cover Plate, 2 Gang, For Use With Domestic Switching Devices, Square, Horizontal/Vertical Orientation, Screw Terminal, Flush Mounting, 84 mm Mounting Centres, Plastic, White, Glossy, 116 mm Height, 116 mm Width, 17 mm Depth, Without Mechanism
