PDL Switch Flush Mount Rocker Standard 3 Gang 16A AX 250V 1/2 Way Horizontal White Electric
PDL Switch Flush Mount Rocker Standard 3 Gang 16A AX 250V 1/2 Way Horizontal White Electric
Switch Standard, 250 Volt AC, 16 Amp AX, 50 Hz, 3 Gang, Horizontal, Mounting Centres: 84 mm, Flush Mount, Actuator Type: Rocker/Button, 1/2 Way, Screw Connection, Plastic, White Electric, Brilliant Finish, 85 mm Height, 124 mm Width, 9 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Range Name | Modena M8000 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | M8083LHA-WE |
| Actuator Type | Rocker/Button |
| Colour | White |
| Connection Type | Screw |
| Depth | 9 mm |
| Finish | Brilliant |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 85 mm |
| Material | Plastic |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Gangs | 3 Gang |
| Number Of Ways | 1/2 Way |
| Orientation | Horizontal |
| Product Type | Switches Standard |
| Width | 124 mm |
Description
Switch Standard, 250 Volt AC, 16 Amp AX, 50 Hz, 3 Gang, Horizontal, Mounting Centres: 84 mm, Flush Mount, Actuator Type: Rocker/Button, 1/2 Way, Screw Connection, Plastic, White Electric, Brilliant Finish, 85 mm Height, 124 mm Width, 9 mm Depth
