Clipsal Ceiling Sweep Fan 4 Blade 1300mm Wall Controller ABS Plastic Anthracite Hangsure
Clipsal Ceiling Sweep Fan 4 Blade 1300mm Wall Controller ABS Plastic Anthracite Hangsure
Ceiling Sweep Fan, Fan Size: 1300mm, 240 Volt AC, Motor Wattage: 75 Watt, 50 Hz, Motor Speed: 210/150/102 RPM, Control Type: Wall Controller, Air Flow Rate: 13000 cu-m/hr, Motor Type: AC, Number of Blades: 4, Hangsure Mounting, ABS Plastic Body, ABS Plastic Blade, Anthracite Body, Anthracite Blade, 350mm Height
| Brand | Clipsal |
|---|---|
| Range Name | Caloundra |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | C4HS1300-AN |
| Air Flow Rate | 13000 cu-m/hr |
| Blade Colour | Anthracite |
| Blade Material | ABS |
| Body Colour | Anthracite |
| Body Material | ABS |
| Canopy Material | ABS |
| Control Type | Wall |
| Fan Size | 1300 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 350 mm |
| Motor Type | AC |
| Motor Speed | 210-150-102 rpm |
| Motor Wattage | 75 Watt |
| Mounting Method | HangSure |
| Number of Blades | 4 Blade |
| Product Type | Ceiling Sweep Fans |
| Voltage | 240 Volt |
Description
Ceiling Sweep Fan, Fan Size: 1300mm, 240 Volt AC, Motor Wattage: 75 Watt, 50 Hz, Motor Speed: 210/150/102 RPM, Control Type: Wall Controller, Air Flow Rate: 13000 cu-m/hr, Motor Type: AC, Number of Blades: 4, Hangsure Mounting, ABS Plastic Body, ABS Plastic Blade, Anthracite Body, Anthracite Blade, 350mm Height
