Clipsal Switch Flush Mount Rocker Standard 1 Gang 45A 250V 1 Pole Vertical Neon Indicator White Electric
Clipsal Switch Flush Mount Rocker Standard 1 Gang 45A 250V 1 Pole Vertical Neon Indicator White Electric
Switch Standard, 250 Volt AC, 45 Amp, 1 Pole, 1 Gang, Vertical, Mounting Centres: 84 mm, Flush Mount, Control Type: ON/OFF Switch, Actuator Type: Rocker, Screw Connection, Plastic, White Electric, Glossy Finish, 117 mm Height, 77 mm Width, 22 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Clipsal |
| Range Name | Classic C2000 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | C2031/45N-WE |
| Actuator Type | Rocker |
| Colour | White |
| Connection Type | Screw |
| Control Type | ON/OFF Switch |
| Current | 45 Amp |
| Depth | 22 mm |
| Finish | Gloss |
| Height | 117 mm |
| Material | Plastic |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Gangs | 1 Gang |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Orientation | Vertical |
| Product Type | Switches Standard |
| Voltage | 250 Volt |
| Width | 77 mm |
Description
Switch Standard, 250 Volt AC, 45 Amp, 1 Pole, 1 Gang, Vertical, Mounting Centres: 84 mm, Flush Mount, Control Type: ON/OFF Switch, Actuator Type: Rocker, Screw Connection, Plastic, White Electric, Glossy Finish, 117 mm Height, 77 mm Width, 22 mm Depth
